Aşık Olduğu İstanbul’da Toprağa Verildi

18 Nisan Perşembe günü İspanya’da yaşamını yitiren 84 yaşındaki Elsa Zgoridis kızı Paula Loor’a cenazesinin İstanbul’da babasının mezarına gömülmesini vasiyet etti. Elsa Zgoridis’in cenazesi prosedürler nedeniyle yaklaşık bir haftada İstanbul’a getirildi. Cenazesi İstanbul’da Şişli Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki Kilisesine getirildi. Kilisede yapılan törenin ardından Kızı Paula Loor ve torunları tarafından İnci pastanesi’nin kurucusu Luka Zgoridis’in 3 katlı mezarında toprağa verildi.

ANNEM TÜRKİYE HAYRANIYDI

Cenazede konuşan Elsa Zgroridis’in kızı Paula Loor, “Annem yıllarca İspanyada yaşadı. Arada bir İstanbul’a gelirdi. Fakat sağlık sorunları nedeniyle son dönemlerde İstanbul’a gelemedi. Ölmeden önce cenazesinin Türkiye’ye getirilmesini ve İstanbul Şişlideki Rum Ordodoks Mezarlığında babasının mezarında toprağa verilmesini vasiyet etti. Cenaze 18 Nisan tarihinden bugüne kadar prosedürlerle uğraşıp sonunda annemin cenazesini vasiyet ettiği gibi babasının mezarına defnettik. Son isteğini yerine getirdik. O Türkiye hayranıydı. Onun son isteğini yerine getirmekten dolayı hem mutlu hem de huzurluyum. Benim için yeri dolmayacak bir kayıp” dedi.

‘KALP RAHATSIZLIĞI VARDI’

İstanbul’daki tarihi İnci Pastanesini yıllarca yöneten müdürü Musa Ateş ise, “Luka Zgoridis’in kızı ve varisi Elsa Zgoridis pastaneye büyük emek verdi. Marka yarattı. Türkiye’de ilk profiterolü üreten tarihi İnci Pastanesi oldu. Türk usulü tatlı icat etti. Ben yıllardır işletme müdürü olarak görev yaptım. İspanya’ya gittikten sonra İnci Pastanesini kızına devretti. Beyoğlu’ndaki 16 pastanenin içerisinde en ünlüsü İnci pastanesiydi. Mis sokakta faaliyet gösteriyor. Onu da ben işletiyordum. Son iki yıldır kalp rahatsızlığı ve yola dayanamadığı için Türkiye’ye gelemiyordu. Şimdi vasiyeti üzerine cenazesi geldi. Babasının üç katlı olan mezarında toprağa verdik” diye konuştu.

ELSA’NIN SON İSTEĞİ ‘PROFİTEROL’ OLDU

Ailenin avukatı Cem Türkoğlu, “Marka İnci pastanesi olarak devam edecek. Mis Sokak’taki yeni açmış olduğu yerinde yine faaliyet göstermeye devam edecek. Tek şubesi var. Varis olan Paola Hanım zaten işleri yürütüyordu. Markayı yönetmeye devam edecek. Annesi gibi sürekli Türkiye’ye gelip gidecek.” Paola Loor’un arkadaşı olan araştırmacı yazar Selçuk Eracun, Elsa Zgoridis’e İstanbul’dan son isteğinin profiterol olduğunu söyledi.

YERİNE KIZI GEÇECEK

’nde 1944 yılında kurulan İnci Pastanesi’nde Lucas Zgoridis’in ürettiği profiterol, Türkiye’de çok beğenildi kısa sürede yolu Beyoğlu’na düşenlerin uğrak yeri oldu. Lucas Zgoridis’in 2005’te vefatından sonra yerine kızı Elsa Zgoridis geçmişti. Elsa Zgoridis’in vefatından sonra yerine kızı Paola Loor geçecek.

TAKLİTÇİLERİNE DAVA AÇMIŞTI

Türkiye’de ilk profiterolü üreten tarihi İnci Pastanesi taklitçilerle de karşı karşıya kalmıştı. Taklitçi firmalar, aylarca İnci Pastanesi’nin iletişim bilgilerini değiştirerek evlere sipariş teslim etti. Bunun üzerine İnci Pastanesi, fiillerin durdurulması ve önlenmesi için taklitçilerine karşı dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir